Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dlouhý bič – bulwhip

 

Co všechno se člověku vybaví, když uslyší tenhle termín ? Symbol ovládání, trestu, vnucování vůle nebo další jiné, vesměs nepříjemné věci související s násilím ?

Ano, i tak lze vnímat toto slovní spojení. Ale byl by to dost jednostranný pohled.

Co takhle položit si otázku : ,, Je špatná pověst předmětu dána jeho povahou, nebo jsou její příčinou lidé, kteří s tím či oním předmětem zacházeli tak, že vzbudili odpor svého okolí ? ´´

Jména těch lidí se časem zapomněla, ale nástroj, kterým se činnost vyvolávající pohoršení a odpor prováděla, ten se v paměti uchovává dál.

Ale jsou tu i další dojmy, které se dostaví po vyslovení těchto dvou slov. Zvědavost, uznání, chuť zkusit něco neobvyklého, či snad konání ve smyslu : ,, Když to dokázali jiní, já to dokážu taky ! ´´

To, co tady uvádím, je určeno pro lidi s pocity, které jsem uvedl v druhém odstavci. Pro ty, kteří mají s bičem zkušenosti i pro ty, kteří se chtějí o této věci nebo o takřka odloženém umění výroby a práci s dlouhým bičem něco dozvědět, nebo si o tom popovídat se stejně ( teď mi promiňte ten výraz ) postiženými lidmi.

Je –li neobvyklý koníček postižením, jsem tedy také postiženým a nikterak se za to nestydím !

Na co bič ?

Bič provází člověka snad už od nepaměti. Potřeba používat nějaký nástroj pro ovládání zvířete nebo zvířat vznikla v době, když si člověk zdomácněl první zvíře, které neumělo létat a běhalo po čtyřech nohou. Nejdřív si pro jeho ovládání vzal asi proutek nebo klacek. O chvíli později ho při nějaké hloupé náhodě napadlo na něj uvázat kousek řemínku – a bylo to tady. Pak už to šlo skoro samo. Vymýšlení nových tvarů, provedení, konstrukcí, no prostě samá inovace ve snaze usnadnit si práci a trumfnout ostatní. No prostě lidé.

Za dobu, po kterou lidé biče používají, se vyvinulo nepřeberné množství druhů a typů, odlišujících se od sebe vzhledem, provedením, konstrukcí, vzhledem činnosti, při které byl pomocníkem a prodlouženou rukou

člověka.

Ze všech druhů, které existují jsou asi nejznámější biče americké a australské. Tyto typy jsou asi tak k vidění nejčastěji. A právě tady to se mnou začalo.

Už jako kluka mne to táhlo k westernu. S postupem let intenzita zájmu stoupala nebo klesala, ale směr zůstával stejný. Nejvíce jsem obdivoval hrdiny, kteří zacházeli s dlouhými biči, ať už to byly postavy kladné nebo záporné, to mi bylo jedno. Pro mne to byli kouzelníci, kteří uměli něco zvláštního a já jsem chtěl umět to, co oni. No jo, ale kde vzít ten bič ? Dlouho jsem jen snil, až mi náhoda přihrála do rukou knihu F.A. Elstnera Uzly a laso ( to mi bylo asi tak 12 let ). A díky této knize jsem si začal realizovat svůj sen a musím dodat, že mne to drží do dnes. Pan Elstner, i když ve své knize dlouhému biči nevěnoval nijak rozsáhlou kapitolu, mi ukázal, že nejen ovládání , ale i výroba biče je pořádným kusem umění. Práci s bičem příliš neovládám, zato jsem se dal na jejich výrobu. Svůj první výtvor jsem udělal hned po zhltnutí výše jmenované knihy a další modely následovaly. Dnes mám z toho koníčka. Člověk něco uvidí, tak to napodobí a navíc přidá něco vlastního, aby za čas přišel na trochu jiný způsob atd., atd. Takže se pořád snažím docílit dokonalosti, i když dobře vím, že toho nedosáhnu. A to je na tom to nejhezčí. Proto píši tyto stránky, abych našel stejně naladěné lidi, se kterými si můžu popovídat, nebo kterým mohu pomoci.

 

Vybírám si bič

 

Jaký typ ?

Nedřív by si měl člověk zvážit, na co vlastně hodlá bič používat. Na honáckou práci jsou vhodnější biče australského typu, pro různá představení nebo westernová show je lépe použít přesnější biče americké (i když zkušená ruka to s australákem dovede také ).

Dál je třeba vzít v potaz naši zkušenost. Pro začátečníka je podle mne vhodnější bič americký.

Nesmíme ani zapomenout, z jaké pozice budeme s bičem pracovat, mám na mysli pozici člověka stojícího na zemi a pozici jezdce. Pro pěšáka jsou použitelné oba uvedené typy, pro jezdce vlastně také ( ale stylovější je australák ).

A jak dlouhý ?

Tak tady se názory rozcházejí. A to je dobře, protože na tuhle otázku není žádný vzorec. Podle mého by měla zvolená celková délka biče ladit s výškou jeho uživatele a délkou jeho paže. Zkráceně řečeno, čím vyšší člověk ( čím delší ruka ), tím delší bič může ovládat. Uživatel průměrného vzrůstu ovládne s přehledem 3 m bič. Z mých chatrných zkušeností bych krajní celkovou délku biče odhadoval tak na 4 – 4,5 m, ale to už bych považoval za extrém.

Ono ani tak nezáleží na délce, jako spíš na ruce, která bič vede. S kratšími biči lze provádět věci, při kterých se divákům tají dech i při menších zkušenostech.

A jak provedený ?

Když už se dostanete ve svých myšlenkách až sem, jste na nejlepší cestě státi se jedním z ,,postižených ´´. Ale to přece není žádná tělesná či duševní vada.

Až si budete svého nového pomocníka vybírat, první se dívejte na jeho vzhled, když je smotaný. Bič by měl mít určitou tuhost, která zaručuje dobrou ovladatelnost a přesnost jeho vedení. Takže, i ve smotaném stavu mají být jeho jednotlivé závity ladné, bez ostřejších zlomů.

Potom si všímejte konstrukce biče. Má mít práskačku, vyměnitelný nástavec ( o vlastním tělu biče a rukojeti nemluvím ).

Dále se zajímejte o materiál použitý na duši a oplet,popř. oplety. Berte pouze pravou kůži, netolerujte žádné její náhrady.

Stejně pečlivě vybírejte i způsob pletení a počet pramenů ( řemínků ) v opletu. Platí pravidlo, že čím více opletů a čím více pramenů v opletu, tím kvalitnější výrobek ( takže se nedivte, když vám řeknou cenu za 3 m bič se třemi oplety , plácnu – 7 000 Kč ). Viděl jsem už v prodeji biče za 2 500 Kč, které by měli prodejci spíš dávat zájemcům zdarma – ale to je můj názor.

Ať tak nebo tak, radši si počkejte a šetřete déle, než abyste si pořídili ( s prominutím) nějaký aušus. V případě pěšáka to ani tak nevadí, ten napráská tak akorát první sám sobě, ale jezdec by měl mít na srdci, že kvůli jeho šetření nebo uspěchanosti nemá trpět kůň.

Tak, a teď kde ?

V peněžence máte sice pořádný průvan, ale jste majiteli biče. Tak, a teď ho vyzkouším. Nejvhodnější je to na trávě,pilinách nebo parketách či linu ( poslední dvě varianty nedoporučuji, nějak je mám podvědomě spojeny s rachotem tříštícího se skla a porcelánu – nic moc ) . Dále pak nedoporučuji jako podklad při tréninku asfalt, beton, písek nebo jiné drsné povrchy, které způsobí odření či prodření opletu .

A když mě už bolí ruka !

Tak holt skončete s řáděním,zítra je taky den ! Ale než bič pověsíte na věšák, který máte pouze pro něj, vezměte ho, očistěte hadříkem, jemně namažte, nechte zatáhnout, navoskujte včelím voskem a nakonec ho pěkně vykartáčujte kartáčem na šaty ( kartáč potom neukládejte zpět do šatníku – pozn. autora ) . Pakárna, co ? Jó, pořídili jste si kvalitní výrobek a jak se o něj budete starat, tak vám bude sloužit.

 

Tak co, ještě máte nutkání do toho jít ? Ano ? V tom případě přeji hodně štěstí a trpělivosti. Ze začátku to sice bolí, ale stojí to za to !

 

S pozdravem : Kdo si sám nenapráskal, není bičař

Se loučí mungho.

P.S. : Kluci, nemějte svým otcům a dědečkům za zlé, když vám seberou vaši novou hračku a sami s ní dovádějí. Až z vás budou tátové

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

back on track benskydd häst

(back on track benskydd häst, 12. 5. 2021 4:17)


Wonderful blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I'm hoping to start my own website soon but I'm a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many options out there that I'm totally overwhelmed .. Any tips? Kudos! back on track benskydd häst wertsp.wommintpri.com/map15.php

Услуга скидки Устранение сайтов конкурента вирусные базы

(AlexeyVladimirovich, 10. 5. 2021 3:31)


Хотите "прикончить" веб-сайт вашего конкурента? С нашей фирмой это быстро сделать.
Используются надежные технологии:
- Качественно устраняем онлайн-сайты по каким угодно ключевым запросам.
- 300000-400000 спамных беклинков.
- Спамим основной e-mail компании письмами с сомнительными рассылками
- Понижение позиций интернет-сайта в поисковике по самым коммерческим ключевым словам.
- Используются секретные методы. Это известно лишь нашим специалистам. Опыт работы более 10 лет.
- Гарантируем возврат денег через 3 месяца.
- 100% отчётность.
- Полная секретность заказа. Никто не сможет узнать про вас.

Цена $80
Полная отчётность.
Оплата: Киви, Yandex.Money, Bitcoin, Visa, MasterCard...

Телегрм: @exrumer
Skype: xrumer.pro
WhatsApp: +7(977)536-08-36
email: support@xrumer.cc

Работаем со Студиями!

Travels

(Travels, 9. 5. 2021 18:56)


whoah this weblog is wonderful i really like reading your posts. Stay up the good work! You understand, many persons are hunting around for this info, you could aid them greatly. Travels viasis.sewomabest.com/travels/

spa hotell skärgården

(spa hotell skärgården, 8. 5. 2021 13:51)


Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I am gonna watch out for brussels. I'll be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers! spa hotell skärgården uncom.wommintpri.com/map3.php

makrill i tomatsås innehåll

(makrill i tomatsås innehåll, 7. 5. 2021 9:25)


I always emailed this webpage post page to all my friends, since if like to read it next my contacts will too. makrill i tomatsås innehåll nailia.wommintpri.com/map17.php

Free IMVU Credits Hack 2021

(bellelow, 7. 5. 2021 2:59)

https://selfenhancement2020.weebly.com/

===========
The line between social networking and gaming is increasingly blurring, and internet incumbents are taking notice. NetEase, the second-largest gaming company in China (behind Tencent), is among a group of investors who just backed IMVU, an avatar-focused social network operating out of California.

Menlo Park-based Structural Capital among other institutions that also joined in the strategic round totaling $35 million. IMVU has raised more than $77 million from five rounds since it was co-founded by “The Lean Startup” author Eric Ries back in 2004. The company declined to disclose its post-money valuation.

The fresh investment will be used to fund IMVU’s product development and comes fresh off a restructuring at the company. A new parent organization called Together Labs was formed to oversee its flagship platform IMVU, in which users can create virtual rooms and chat with strangers using custom avatars, a product that’s today considered by some a dating platform; a new service called Vcoin, which lets users buy, gift, earn and convert a digital asset from the IMVU platform into fiat; and other virtual services.

Founded in 2005, NetEase is now known for its news portal, music streaming app, education products and video games that compete with those of Tencent. It has over the years made a handful of minority investments in companies outside China, though it’s not nearly as aggressive as Tencent in terms of investment pace and volume.

Free IMVU Credits No Human Verification

Free IMVU Credits
Free Credits IMVU Mobile
Get Free IMVU Credits Fast And Easy

andebryst pr person

(andebryst pr person, 6. 5. 2021 6:30)


Thanks for one's marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you may be a great author. I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back sometime soon. I want to encourage you to definitely continue your great posts, have a nice holiday weekend! andebryst pr person wadown.wommintpri.com/map17.php

Music

(Music, 6. 5. 2021 0:50)


Hello to every one, the contents present at this web site are actually amazing for people experience, well, keep up the good work fellows. Music kwate.prizsewoman.com/music/

Шоппинг – данное прекрасный метод

(Joshuacof, 5. 5. 2021 11:48)

Шоппинг – данное прекрасный метод никак не только лишь отдохнуть, однако также существенно поменять собственный облик. Но в некоторых случаях шоппинг никак не дает ровным счетом ничего, помимо расстройства также лишних предметов, какие еще долгое время станут пылиться в войске.
qtum криптовалюта|
калькулятор eth|
клавиатура btc|
https://faculdadearidesa.instructure.com/eportfolios/5952|
криптовалюта omg|

chocolate butter cream

(chocolate butter cream, 5. 5. 2021 2:41)


Hello to all, since I am genuinely keen of reading this weblog's post to be updated regularly. It contains nice information. chocolate butter cream wofur.wommintpri.com/map16.php

Useful tips

(Useful tips, 4. 5. 2021 17:26)


Hey there! I've been following your web site for some time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from New Caney Texas! Just wanted to tell you keep up the excellent work! Useful tips tirwo.teswomango.com/useful-tips/

shoe on örkelljunga

(shoe on örkelljunga, 3. 5. 2021 22:10)


Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage? My website is in the very same niche as yours and my users would genuinely benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Many thanks! shoe on örkelljunga beskor.wommintpri.com/map16.php

Довольно интересно

(Danielwet, 3. 5. 2021 13:06)

Супер давно искал

Beautiful things

(Beautiful things, 3. 5. 2021 7:09)


Hey there! I understand this is somewhat off-topic but I had to ask. Does building a well-established website like yours take a large amount of work? I am brand new to running a blog but I do write in my diary daily. I'd like to start a blog so I can easily share my own experience and feelings online. Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for new aspiring blog owners. Thankyou! Beautiful things stonic.sewomabest.com/beautiful-things/

For women

(For women, 2. 5. 2021 20:14)


When someone writes an paragraph he/she maintains the idea of a user in his/her brain that how a user can be aware of it. Thus that's why this paragraph is perfect. Thanks! For women geujin.prizsewoman.com/for-women/

Внимание бонусы Замочи сайт мошенника спамные базы

(StasAlexey, 2. 5. 2021 20:14)

Предлагаем вам услугу:
"Ликвидация онлайн-сайтов вашего конкурента!"
Каким методом это делают наши специалисты?!
- Практический опыт наших специалистов - больше десяти лет.
- Применяем уникальные технологии.
- Наращивание огромной ссылочной массы с помощью вирусных и порно ссылок.
- Любой поисковик мгновенно реагирует на наши применяемые базы.
- Размещенные тексты с веб сайта спамятся, они становятся неуникальными.
- У нашей компании большие возможности и долгий опыт в этом направлении.

Цена 6000py.
Полная отчётность.
Оплата: Киви, Яндекс.Деньги, Bitcoin, Visa, MasterCard...

Telgrm: @exrumer
Skype: xrumer.pro
WhatsApp: +7(977)536-08-36
маил: support@xrumer.cc

Работаем со Студиями!

For men

(For men, 2. 5. 2021 3:33)


Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your weblog? My blog is in the exact same niche as yours and my users would certainly benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Regards! For men grenqu.sewomabest.com/for-men/

Delicious dishes

(Delicious dishes, 30. 4. 2021 21:37)


What's up, after reading this remarkable post i am also delighted to share my experience here with colleagues. Delicious dishes pruser.teswomango.com/delicious-dishes/

blodgrupp b positiv kost

(blodgrupp b positiv kost, 30. 4. 2021 10:19)


Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks blodgrupp b positiv kost bida.wommintpri.com/map5.php

Relaxation

(Relaxation, 29. 4. 2021 14:57)


I wanted to thank you for this great read!! I absolutely enjoyed every bit of it. I have got you saved as a favorite to check out new stuff you post… Relaxation sterme.teswomango.com/relaxation/


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14

následující »